Skip to main content

Lady Indian Volleyball

 

 

Sita Preston-Head Coach Heather Heaton-Assistant Coach
Work (706) 886-6825

Sonya Ellis - Assistant Coach

 

Cell (706) 716-5069  
sita.preston@stephenscountyschools.org  

 

2019 Lady Indian Schedule

Date Day Location Opponent/Times Teams
July 31 Wednesday Stephens County (Scrimmage) Franklin- Best of 5 (5:00) Varsity
August 7 Wednesday  Away @ White 

Dawson (6:00)

White (5:00)

C Team

C Team

August 8 Thursday  Stephens County

Chestatee (5:00)

Clarke Central (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 13 Tuesday Away @ Rabun County

Lumpkin County (6:00)

Rabun County (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 15 Thursday Stephens County

Fannin (5:00) 

East Jackson (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 17 Saturday Away @ Winder Barrow  Playdate C Team
August 17 Saturday Away @ East Jackson Tournament  Varsity
August 19 Monday Away @ Eastside

Eastside (5:00)

Eastside (6:00)

C Team

C Team

August 20 Tuesday Away @ Hart 

Hart (5:00)

Athens Christian (6:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 22 Thursday Away @ Union 

Union (5:00)

Fannin (6:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

August 24 Saturday  Away @ East Jackson Tournament JV
August 26 Monday Stephens County

Dawson (5:00)

Eastside (6:00)

West Hall (7:00)

C Team

C Team

C Team

August 27 Tuesday Away @ Lake Oconee 

Lake Oconee (5:00)

Prince Avenue (6:00)

Varsity 

Varsity

August 28 Wednesday Away @ White

Cherokee Bluff (6:00)

White (7:00)

C Team

C Team

August 29 Thursday Away @ Fannin 

Fannin (5:00)

Coahulla Creek (6:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 4 Wednesday Away @ Gainesville

Gainesville (7:00)

Dawson (6:00)

C Team 

C Team

September 5 Thursday Away @ Chestatee

Chestatee (5:00)

Rabun County (6:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 10 Tuesday Stephens County

Rabun County (5:00)

Hart County (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 11 Wednesday Away @ Franklin County

Franklin County (5:00)

Franklin County (6:00)

C Team/Varsity

C Team/Varsity

September 12 Thursday Away @ Oconee County 

Oconee County (5:00)

Athens Academy (6:00)

Varsity 

Varsity

September 12 Thursday Away @ Dawson County

Dawson County (5:00)

Gainesville (6:00)

West Hall (7:00)

C Team 

C Team

C Team

September 16 Monday Away @ West Hall

West Hall (5:00)

Pickens (6:00)

C Team 

C Team

September 17 Tuesday  Away @ North Oconee

*St Pius (5:00)

*Madison (6:00)

Varsity 

Varsity

September 18 Wednesday Away @ White County

Dawson County (6:00)

White County (7:00)

C Team

C Team

September 19 Thursday Away @ Habersham

Habersham (7:00)

Dawson (6:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 21 Saturday Away @ Cherokee Bluff Tournament JV
September 24 Tuesday Stephens County

*Oconee County (5:00)

*North Oconee (7:00)

JV/Varsity

JV/Varsity

September 25 Wednesday Stephens County

Gainesville (5:00)

? (7:00)

C Team 

C Team

October 1 Tuesday  Away @ Madison County

Madison County (5:00)

Oconee County (6:00)

Varsity 

Varsity

October 2 Wednesday Stephens County Senior Night Franklin- Best of 5- (6:00) Varsity
October 3 Thursday Away @ West Hall 

West Hall (5:00)

West Hall (6:00)

West Hall Best of 5 (7:00)

C Team

JV

Varsity